بهترین سکه های حریم خصوصی

تاریخ انتشار: 1399/3/3

best privacy coin

بهترین سکه های حریم خصوصی (سکه هایی که اطلاعات کاربران خود را پنهان می کنند): توضیحات مختصری درمورد 10 رمزنگاری برتر

سکه های حفظ حریم خصوصی همچنان نقشی اساسی در این اکوسیستم دارند.

نکات کلیدی:

  • سکه­های حریم خصوصی همچنان در بازارهای رمزارز حائز اهمیت هستند.

  • تقاضا به صورت حریم خصوصی ، کسی را مجرم نمی کند.

  • سکه­های حریم خصوصی به افراد امکان می­دهد تا بدون ردیابی شدن ، معامله کنند.

 

سکه­های حفظ حریم خصوصی توسط برخی مورد تمجید قرار گرفتند چرا که حفظ حریم خصوصی از حقوق اساسی کاربران به حساب می­آید.

بنابراین ۱۰ رمزارز برتر که حفظ امنیت را محور خود قرارداده­اند، کدامند؟

مزایای سکه های حریم خصوصی

ارزهای رمزنگاری حریم خصوصی، جایگاه ویژه­ای را در اکوسیستم رمزنگاری دارند.

در حالی که بیشتر نقل و انتقالات رمزنگارانه روی بلاک چین قابل ردیابی هستند، سکه­های حفظ حریم خصوصی از دامنه­ای از پروتکل­ها برای مخفی کردن آدرس طرفین استفاده می­کند. برخی از رمزارزهای حریم خصوصی به صورت پیشفرض شخصی هستند. برخی دیگر ویژگی­های حفظ هویت را به صورت گزینه­ای و دلخواه ارائه می­دهند.

برخی از صرافی­ها به دلیل فشارهای نظارتی بسیاری از سکه­ها را حذف کرده اند تا مقررات سختگیرانه­ی KYC(شناسایی هویت مشتری) را اعمال کنند. اما اگر محافظت از هویت شخصی اهمیت بالایی داشته­باشد، درک نحوه­ی عملکرد هر یک از سکه­های برتر حفظ حریم خصوصی، مهم است.

سکه های حفظ حریم خصوصی به طور پیشفرض

Monero (XMR)

Monero بزرگ ترین سکه­ی حفظ حریم خصوصی با ارزش سهامی معادل یک بیلیون دلار است. که از پروتوکل CryptoNight Proof-of-Work برای مقاوم کردن شبکه­ی ASIC استفاده می­کند. این پروتکل همچنین جزئیات معامله کیف پول و مقدار کاربران در صفحه عمومی را نیز مخفی می­کند.در حقیقت، تاریخچه­ی رمزارزهای سکه­های قابل تعویض XMR را نمی­توان دریابی کرد.

CryptoNight برای پنهان کردن جزئیات معاملات از امضاهای حلقه و آدرس­های مخفی استفاده می­کند. همه معاملات بصورت پیش فرض خصوصی هستند.

RingCT (معاملات محرمانه حلقه) ، نسخه­ی پیشرفته­ی CryptoNight است که امضای حلقه­ای را برای مخفی کردن معاملات در شبکه با استفاده از مخلوط کردن آنها با سایر ورودی­های قابل مصرف تراکنش، پیاده سازی می­کند.

بلاک­چین صحت معاملات را نشان می­دهد، اما تنها فرستنده و گیرنده­ی درگیر در یک معامله خاص، می­توانند حجم سکه­های منتقل شده در یک معامله را مشاهده کنند.

Monero به طور گسترده از مهم ترین رمزارزها در این دسته به حساب می اید.

 

Zcoin (XZC)

Zcoin از پروتوکلی به نام  Sigma برای حفظ هویت کاربر استفاده می­کند.این رمزارز توانایی پیوند سکه­ها با استفاده از تاریخ معامله را، از بین می­برد و فقط طرفین معامله از مبادله وجوه اطلاع دارند.

این سکه که بر حفظ حریم شخصی متمرکز است، Tor(یک شبکه­ی توزیع شده است که ردیابی را سخت تر می­کند.) را در شبکه خود ادغام کرده تا آدرس­های IP کاربران را مخفی کند. تیم توسعه همچنین Dandelion ++ را برای افزایش حفاظت از آدرس IP هنگام پخش تراکنش اضافه کرده­است.

این تیم در حال حاضر مشغول راه­اندازی Lelantus ،سیستمی ارتقاء یافته که باعث افزایش قابلیت مقیاس پذیری پروتکل، حفظ حریم خصوصی و سهولت در استفاده می­شود، است.

Lelantus تراکنش­های کاملا غیرقابل ردیابی را بوجود خواهدآورد. این الگوریتم , Hierarchical One-out-of-Many-Proofs یا HOOMP نام دارد که به طور چشمگیری کارایی  اثبات های یک به چند یا OOMP، را افزایش می­دهد.

OOMP یک ساختمان ساختاری برای بسیاری از پروتکل های حفظ حریم خصوصی دیگر مانند Beam ، Anonymous Zether و اثبات های چند به چند JP Morgan و Triptych و Triptych-2 Monero است.

توسعه دهندگان Zcoin با استفاده از HOOMP، زمان اثبات را به طور متوسط ​ ۱۰ برار سریع­تر و زمان تایید را کوتاه­تر کرده­اند. این ویژگی می­تواند آن را به یکی از مهم­ترین سکه­های حفظ حریم، در بازار تبدیل کند.

 

Bytecoin (BCN) 

Bytecoin خود را به عنوان اولین رمزنگاری غیرقابل ردیابی خصوصی در جهان معرفی کرده­است. او برای اطمینان حاصل کردن از امنیت کاربران، تکنولوژی  CryptoNoteبکار گرفته­است.

در این پروتکل از امضاهای حلقه برای بسته بندی معاملات استفاده می­شود و همچنین آدرس­های غیرقابل برداشت با ایتفاده از "آدرس غیر تکراری و یک باره" تولید می­شوند.

اعتبار حریم خصوصی Bytecoin تنها با این واقعیت تقویت می­شود که Monero نیز از مشتقات پروژه­ی BCN است.

 

Grin (GRIN) & MimbleWimble

Grin یک رمزارز متمرکز بر حفظ حریم "بدون کم وکاست و یا محدودیت" است. این پروژه برای اطمینان از حریم شخصی معاملات کاربران خود، دو روش را به کار می برد.

در مرحله­ی اول ، blockchain Grin مبلغ یا آدرس­هایی را که در معاملات انجام می­شود، ذخیره نمی­کند. معاملات قبل از پخش از طریق "زیر مجموعه­ای از همسانان" (a sub-set of peers) منتقل می­شوند.

دوم اینکه، استفاده از Mimblewimble (طرحی از بلاک چین) باعث می­شود داده­های معامله گذشته پاک شوند. این نه تنها به حریم خصوصی معاملات کمک می­کند بلکه به مقیاس blockchain نیز کمک می کند. Beam پروژه­ی دیگری است که از پروتکل Mimblewimble استفاده می­کند.

برای اطمینان از حفظ حریم و قابلیت تعویض، بنیاد Litecoin اجرای پروتکل در بلاک چین LTC را در نظر گرفته است. طبق گفته­های این بنیاد:

" ما با اجازه دادن به زنجیره­ی تبدیل LTC معمولی به یک نوع MimbleWimble از LTC و برعکس، یافته­های جدیدی را درجهت اضافه کردن حریم خصوصی و قابلیت تعویض پذیری به Litecoin داشته­ایم. پس از چنین تبدیل، امکان معامله با استفاده از MimbleWimble LTC در محیطی کاملا محرمانه فراهم می شود."

 

Super Zero (SERO)

Super Zero توکن اصلی پلتفرم SERO Dapp است. SERO از  Super-ZK برای حفظ حریم استفاده می­کند و طبق گزارشات ۲۰ برابر سریعتر از Sapling zk-SNARKs است.

ادعا می­شود که این پروتکل اولین پروتکلی است که از قراردادهای هوشمند که از اثبات zero-knowledge (روشی که توسط آن یک طرف (اثبات گر) می تواند به طرف دیگر (تأیید کننده) ثابت کند که آنها یک مقدار x را می­شناسند، بدون انتقال اطلاعاتی جدا از اینکه آن ها ارزش آن را می­دانند.) پشتیبانی می کند.

 

سکه­های حریم خصوصی که دارای قابلیت حفظ حریم خصوصی به صورت اختیاری هستند:

Dash (DASH)

Dash ،که یکی از اعضای پروتکل بیت کوین که با عنوان Xcoin  از سال ۲۰۱۴ کار خود را شروع کرد، یک ویژگی خصوصی اختیاری دارد که به کاربران اجازه می­دهد تا در صورت تمایل از طریق مکانیسم اختلاط شبکه ، جزئیات معامله را مخفی کنند. ویژگی حریم خصوصی Dash، PrivateSend نامیده می شود.

این پروتکل در ونزوئلا بسیار رایج است. این ویژگی، اجرای CoinJoin ، سکه­ها را با سایر معاملات مخلوط می کند تا منشاء وجوه را مخفی کند.

Dash ، به طور دقیق ، یک سکه حریم خصوصی نیست و خود را به عنوان یکی از آن­ها در بازار عرضه نمی­کند.

در واقع، وب سایت شرکت ، آن را به عنوان پروتکلی "فوری، جهانی و دارای قابلیت استفاده­ی آسان" تبلیغ می­کند. هزینه­ی معاملات کمتر از یک درصد است و تقریباً سریع هستند.

 

Zcash (ZEC)

Zcash یکی دیگر از سکه­های پرکاربرد و دارای حریم خصوصی اختیاری است.

معاملات Zcash می تواند به دو شکل انجام شود: شفاف یا خصوصی. در معاملات خصوصی ، جزئیات آدرس پنهان است.

Zcash یکی از مشتقات پروتکل بیت کوین است و از طریق اثبات رمزنگاری معروفی به نام zk-SNARKs، یک لایه حریم خصوصی اضافه می­کند. استدلال دانش غیر تعاملی Zero Knowledge اجازه می­دهد معاملات بدون هیچ گونه آگاهی از آدرس­های کیف پول درگیر شده یا مبلغ منتقل شده، تأیید شوند.

بر طبق گفته­های تیم Zcash:

" اثبات دانش صفر اجازه می­دهد تا یک طرف (اثبات کننده) به طرف دیگر (تأیید کننده) اثبات کند که یک بیانیه صحیح است ، بدون آنکه هیچ اطلاعاتی را خارج از اعتبار خود بیانیه نشان دهد.به عنوان مثال، در مورد گفتن یه عدد هش شده به صورت رندوم، اثبات کننده می­تواند تأیید کننده را متقاعد کند که در حقیقت عددی با این مقدار هش شده وجود دارد ، بدون آنکه مشخص شود که آن عدد چیست. "

 

Horizen (ZEN)

Horizen یک پلتفرم فناوری با ویژگی­های حریم خصوصی اختیاری است که هدف آن ایجاد یک اکوسیستم غنی از نظر برنامه و فراگیر است تا بتواند آزادی و قابلیت استفاده روزمره را برای مردم فراهم کند.

ZEN رمزارز اصلی این پلتفرم است.

مانند سایر سکه­های حفظ حریم خصوصی، ویژگی­های حریم خصوصی آن اختیاری است و آدرس­های T (شفاف) و آدرس­های Z (خصوصی) را ارائه می­دهد. آدرس­های Z از رمزنگاری دانش صفر استفاده می کنند تا به کاربران اجازه دهند مبلغ تراکنش و آدرس­های فرستنده و گیرنده را مخفی کنند.

 

Komodo (KMD)

Komodo از انشعابات کد منبع Zcash است که به پروژه این قابلیت را می­دهد که پروتکل zk-SNARKs را پیاده­سازی کند.

این پلتفرم به پروژه­های شخص ثالث اجازه می­دهد تا از این پروتکل استفاده کنند و حریم خصوصی را برای هر شبکه blockchain امکان پذیر می­کند. اگر یک پروژه بخواهد حریم خصوصی کومودو را به عنوان یک ویژگی اتخاذ کند، می­تواند آن را نیز اختیاری یا اجباری انتخاب کند.

توسعه­دهندگان کومودو Pirate Chain را در اواسط سال ۲۰۱۸ ساختند. Pirate Chain (ARRR) با استفاده از پروتکل zk-SNARKs از حریم معامله اجباری برخوردار است. تیم Komodo ادعا می­کند که یکی از خصوصی­ترین بلاک­چین­های حال حاضر را ایجاد کرده­است.

 

وب سایت Komodo تشریح می­کند که پروتکل امضای حلقه Monero اثری از ابرداده را رها می­کند ، که در پروتکل zk-SNARKs چنین موضوعی وجود ندارد.

 

Verge (XVG)

Verge ، در اصل DogecoinDark ، از یک لایه شبکه ناشناس و ابزار ناشناس Tor برای مخفی کردن آدرس های IP و مکان­های کاربر استفاده می­کند.

بهینه­سازی پروتکل Wraith این امکان را برای قرار دادن آدرس مخفیانه در شبکه Verge فراهم آورده­است.

این به­روزرسانی به فرستندگان و گیرندگان امکان می­دهد که انتخاب کنند که معاملات انجام شده را دفترچه عمومی داشته باشند و یا خصوصی.

نه تنها مکان فرستندگان و گیرنده­ها بصورت پیش­فرض خصوصی هستند بلکه آدرس­دهی مخفیانه را نیز ارائه شده­است.

به همین دلایل، Verge گزینه کارآمدی است که توسط Pornhub ،به عنوان یک مورد استفاده ایده­آل برای سکه­های حریم خصوصی پذیرفته شده­است.