‎⁨چگونگی استفاده از spot و داده های به دست آمده از آن برای آنالیز قیمت بیت کوین

تاریخ انتشار: 1399/3/21

bitcoin margin trading

چگونگی استفاده از spot و داده های به دست آمده از آن برای آنالیز بیتکوین

با رشد بازار بیتکوین، ابزارهای پیشرفته و پیچیدهتری ظاهر میشوند که معامله گران باید آنها را بشناسند.

نکات کلیدی

  • داده های مشتق شده از spot در سال گذشته بیانگر افزایش طغیانگونه ی نقدینگی بودند و این بیانگر اهمیت نقش این ابزارها در تحلیل بیتکوین و اتر میباشد.
  • بازارهای spot همچنان نیروی غالب هستند و مهمترین بازگشت ها مربوط به ورود سرمایه به صرافی ها میباشد.
  • این افزایش سرمایه بین دسامبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ اولین حرکت قیمت ناشی از اشتقاق بود.
  • با استفاده از داده های هر دو بازار و ترسیم دیدگاههای عملی، میتوان تصویری واضح تر از صرفا نگاه کردن به هر کدام از موارد به تنهایی ارائه میدهد.

از آنجایی تحلیلگران نمی توانند بیت کوین را مانند سهام ارزیابی کنند، بنابراین احساسات نقش اساسی در تعیین روند قیمتی آن دارد. یک راه مطمئن برای بهتر کردن تحلیل بازار این است که همزمان به بازارهای محلی و مشتقات نگاه شود.

پدیدار شدن مشتقات رمزارز

نقدینگی بیت کوین عمدتاً از بازار spot حاصل میشود. این بدان معناست که بیشتر فعالیت ها در حوزه ی رمزارز مربوط به مبادله سکه در صرافی هایی مانند Binance یا OTC deskهایی مانند Cumberland میباشد.

مشتقات رمزارز یکی از داستان های رشد قوی را در دو سال گذشته داشته است. تنها در طی یک سال، مشتقات بیتکوین و اتر شاهد رشد چشمگیر نقدینگی و همچنین حجم معاملات بودند.

یکی از نشانه های بارز این رخداد BitMEX است، که قبلاً بدون ریسک بود اما سهم بازار به رقبا در مبارزهای به مشتقات از دست داد.

این رشد ناشی از ورود صندوق های مالی و سزمایه داران بزرگ به بازار رمزنگاری است. بازار مشتقات روشی کارآمد برای معامله گران برای افزایش و یا محدود کردن امکان از دست دادن دارایی ارائه میدهند. در نتیجه، مشتقات ابزار ارجح کسانی است که سرمایه ی زیادی را دارند.

در سال ۲۰۲۰ گزینه های بیت کوین شاهد رشدی جدی بوده اند. با این حال، حجم بازار گزینه ها به طور قابل توجهی کوچکتر از معاملات آتی است.

از این رو، تمرکز اصلی تجزیه و تحلیل مشتقات در بازارهای آتی است.

این امر مهمی است با بررسی بر تمایلات معلوم شد سرمایه گذاران خرد تمایلی به فعالیت در مشتقات ندارند. در یک سال گذشته، نقدینگی حاصل از بازارهای مشتقات شروع به کشف قیمت برای بیتکوین و اتر کرده است.

استفاده از داده ها برای سنجش تمایلات سرمایه گذار در بازارهای spot و مشتقات، دو طرف یک سکه است.

پیش بینی روند بیت کوین با معیارهای Spot

با نگاهی کوتاه میتوان دریافت که، قله ی ۲۰۱۷ قریب الوقوع بود. میزان درخواست  بیتکوین که در دسامبر ۲۰۱۷ و ژانویه ۲۰۱۸ به صرافی ها سرازیر شده بود ، حیرت انگیز بود.

در ژانویه سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۵۰ هزار بیتکوین در یک روز سپرده شد. درحالیکه میانگین سپرده تقریباً ۵۰ هزار بیتکوین در روز بود، این یک علامت خرس گونه بود.

بسیاری از این فرصت را به دلیل سرخوشی از بازار گاوی نبود اطلاعات در دسترس در آن زمان از دست داده اند.

به طور کلی، افزایش سپرده های بیتکوین در بورس یک علامت بد است، زیرا نشانگر این است سرمایه گذاران به زودی قصد فروش خواهند داشت. در مقابل، برداشت ها ، نشانه ای است که خریداران افزایش مییابد.

مقدار کمتری از بیتکوین برداشت شده است و این نشان میدهد که خریداران قادر به خنثی کردن تمام پیشنهادهای فروش نیستند.

توجه به این نکته مهم است که هنگام تجزیه و تحلیل تمایلات، سپرده ها نسبت به برداشت ها برتری دارند. این بدان معناست که وقتی سپرده برای یک روز خاص بالاتر از حد متوسط ​​باشد، حتی اگر برداشت ها با مبلغ مشابه بالا باشد، این  یک سیگنال نزولی است.

سری به ژانویه ۲۰۱۹ بزنیم: بیتکوین سرانجام پس با پایانی دردناک نهایتا در سال ۲۰۱۸ به پایین سقوط کرد. اما با شروع دوباره افزایش قیمت، پس از گذشت یک سال شروع به ترک صرافی ها کرد.

در ماه مه سال ۲۰۱۹، بیتکوین شروع به بازگشت به صرافی ها کرد. این بدان معناست که سرمایه گذارانی که در اوایل سال بیتکوین را با قیمت پایین خریدند، سود خود را شروع کردند.

متاسفانه، قیمت بیتکوین کمی بیشتر از یک ماه روند صعودی داشت، اما مقدار بیتکوینی که در صرافی ها نگهداری میشد، همچنان رو به افزایش بود. در آنچه که اکنون می دانیم نشانه ای از تداوم احساسات نزولی بود قله ی در ژوئن ۲۰۱۹ آغازگر یک روند نزولی شش ماهه بود.

همه این موارد برای کسانی که به دنبال اطلاعاتی دربارهی بازارهای spot بودند روشن شد.

آغاز بازارهای آتی 

بازار مشتقات به دلیل میزان نقدینگی بالاتر نسبت به بازارهای نقطه ای مربوطهُ بر کشف قیمت در بازارهای سنتی مانند سهام ، طلا و اوراق قرضه تأثیر میگذارند

با این حال، از آنجایی که تنها معاملات آتی بیتکوین و اتر دارای نقدینگی هستند، تنها آن دو بر بازار مشتقات تأثیر معنی داری دارند.

بین ژوئن سال ۲۰۱۹ و دسامبر سال ۲۰۱۹ ، بیتکوین مجموعه ای از قله ها را در قیمت پایین ایجاد کرد، که این تاییدی بر کنترل بازار توسط فروشندگان بود.

این جریان تقریباً در فوریه ۲۰۲۰ تغییر کرد زیرا بیتکوین به قیمت ۱۰۵۰۰ دلار رسید. در طول این ورود نقدینگی، فشار فروش به طور مداوم در بازار spot وجود داشت. از سوی دیگر، بازار آتی با تمایل صعودی روبرو شده بود.

بیتکوین حدود ۶۵ درصد از ماه دسامبر  تا ماه فوریه صعود کرد و پیشبینی میشود در آینده به  ۲۱۰ درصد افزایش یابد. این اولین افزایش نقدینگی چشمگیری بود که در آن تمایلات حاصل از بازار مشتقات قادر به بهبود بازار spot شد.

به نظر میرسد حتی آخرین فروش یکجا بیتکوین توسط مشتقات انجام شده باشد، اما برای تایید آن هنوز خیلی زود است. از زمان عبور بیتکوین از آستانه ی ۱۰ هزار دلار در دو هفته گذشته، تقریبا ۱۲ درصد کاهش داشته است. اما سپرده و میانگین بیتکوین در بورس روند نزولی دارد.

در این میان، علاقه به BitMEX افزایش یافته است. این امر نشان میدهد که از آنجایی که BitMEX فقط سپرده ها را بصورت بیتکوین میپذیرد، قراردادهای بیشتری افتتاح خواهدشد.

استفاده از اطلاعات به نفع خود

فردی که فقط بازار آتی بیت کوین را تماشا میکند، بیشتر نشانه های مبنی بر بازگشت روند کوتاه مدت بیتکوین از دست میدهد. اما اگر آنها به بررسی بازارهای spot میپرداختند، متوجه بیشتر تجمع ها را میشدند اما دیگر نشانه ها را از دست میدادند.

اگرچه حالت دوم یک سناریو مطلوب به نظر میرسد، اما نگه داشتن اطلاعات هر دو بازار منجر به نرخ سود بسیار بالاتری برای سرمایه گذاران میشود.

ظهور بازار مشتقات به عنوان راهی برای تجارت بیتکوین نباید نادیده گرفته شود. این ابزارها برای کشف قیمت ها ضروری هستند و تنها با رشد معاملات آتی و گزینه های بیتکوین، این پدیده تقویت می شود.