هاوینگ بیت کوین چیست؟

تاریخ انتشار: 1399/3/3

halving

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین در حدود ماه مه ۲۰۲۰ اتفاق خواهد افتاد. اینکه هاوینگ چیست، چه تاثیری در قیمت خواهد داشت و چه معنایی برای ماینرها و چشم انداز بلند مدت در حوزه­ ی رمزارز دارد، هر آنچه که نیاز دارید بدانید،در اینجا گفته شده­ است.

"هاوینگ" مثل یک فیلم ترسناک درباره یک قاتل تبر بدست به نظر می­رسد. اما این در واقع لقب یکی از مهیج­ ترین اتفاقات تاریخ بیت کوین است.

در زمان مشخصی در ماه می، تعداد بیت کوین هایی که هر ۱۰ دقیقه وارد گردش می­شوند (و به عنوان پاداش بلاک شناخته می­شوند) به نصف کاهش می­ یابد و از ۱۲.۵ به ۶.۲۵می­رسد. این یک مرحله­ ی مهم است که به راحتی قابل فهمیدن است چراکه هر چهار سال یک بار اتفاق می­افتد و پیش از این نیز دو بار اتفاق افتاده ­است.

جذابیت امکان بدست آوردن ثروت، همان چیزی است که توجه زیادی را به این رویداد پیش­رو که معمولاً از آن به عنوان هاوینگ یاد می­شود، جلب می­کند. عملکرد به این شکل است که مقدار عرضه ­ای که وارد سیستم می­شود ناگهان کاهش می­یابد، اما از نظر تئوری تقاضا یکسان خواهد بود و این مسئله احتمالاً باعث افزایش قیمت رمزارز می­شود. به این ترتیب، این رویداد در زمینه­ ی بحث سودایی پیش بینی قیمت بیت کوین و نحوه پاسخگویی بازار، الهام بخش است.

Michael Dubrovsky، بنیانگذار صنعت غیرانتفاعی ماینینگ PoWx (تلاشی جدید برای تغییر استخراج بیت کوین)، R&D گفت: "این تئوری به این شکل است که اگر ماینرها عرضه­ ی کمتری داشته باشند، بیت کوین قابل خرید نیز کمتر وجود خواهد داشت. "

اما کاهش دوره ­ای نرخ استخراج بیت کوین می­تواند اهمیت عمیق­تری نسبت به هرگونه حرکت کوتاه مدت قیمتی، بر روی عملکرد رمزارزها داشته­ باشد. پاداش بلاک یکی از مؤلفه­ های مهم بیت کوین است که امنیت این سیستم بی رهبر را، تضمین می­کند. همانطور که در دهه ­های آینده، این پاداش­ها به نزدیکی صفر می­رسد، می­توانند انگیزه ­های اقتصادی زیر بنای امنیت بیت کوین را بی­ ثبات کنند.

برای کسانی که تلاش می کنند تا از این موضوع پیچیده سردر بیاورند، CoinDesk توضیح زیر را درمورد هاوینگ بیت کوین ارائه داده است.

هاوینگ چیست؟

بیت کوین­ های جدید به عنوان پاداش بلاک، توسط "ماینرها" ،که از تجهیزات الکترونیکی گران قیمت برای درآمدزایی یا "استخراج" استفاده می­کنند، وارد این چرخه می­شود.

به ازای هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک و یا تقریباً در هر چهار سال، تعداد کل بیت کوین که ماینرها به طور بالقوه می توانند برنده شوند، نصف می­شود.

در سال ۲۰۰۹، این سیستم با استخراج ۵۰ سکه در هر ۱۰ دقیقه آغاز شد. در حال حاضر،بعد از دو رویداد هاوینگ ، ۱۲.۵بیت کوین در هر ۱۰ دقیقه توزیع می­شود.

این روند با مجموع ۲۱ میلیون سکه، احتمالاً در سال ۲۱۴۰ به پایان خواهد رسید.

چه کسی برنامه توزیع بیت کوین را مشخص می­کند؟ چرا؟

خالق بیت کوین با نام مستعار، Satoshi Nakamoto، که شاید یک فرد و یا یک تیم بوده است، تقریباً یک سال پس از انتشار این نرم افزار در جهان، ناپدید شد. بنابراین، او و یا آنها (ما از این پس خالق را یک تیم درنظر می­گیریم.) دیگر نمی­توانند توضیح دهند که چرا این فرمول خاص را برای افزودن بیت کوین جدید به این چرخه انتخاب کرده اند.

اما نامه­های الکترونیکی اولیه­ای که توسط Nakamoto نوشته شده­اند، این نظریه­ی مرموز را روشن می­کنند.

اندکی پس از انتشار کاغذ سفید بیت کوین، Nakamoto روش­های مختلفی را که سیاست مالی منتخب آن­ها (برنامه­ای که در آن، ماینرها پاداش بلوکی دریافت می­کنند) می­تواند پیاده کند،خلاصه کرد و در مورد شرایطی که این امر می­تواند منجر به کاهش قیمت (در هنگام افزایش قدرت خرید ارز) و یا تورم (هنگامی که قیمت کالاها و خدمات با افزایش ارز، قابل خرید و بصرفه باشد) توضیح داد.

آن­ها درباره­ی اینکه چرا این فرمول خاص را انتخاب کرده­اند، خیلی کم توضیح دادند.آنان گفتند:" سکه­ها ابتدا باید به نوعی توزیع شوند و به نظر می­رسد که نرخ ثابت بهترین فرمول است."

در اکثر ارزهای صادر شده ایالتی، یک بانک مرکزی، مانند صندوق ذخیره فدرال ایالات متحده، ابزارهایی در اختیار دارند که به آنها امکان اضافه یا حذف دلار درحال گردش را، می­دهد.

به عنوان مثال اگر اقتصاد دچار لغزش شود، فدرال می تواند گردش مالی را افزایش داده و اهدای وام را با خرید اوراق بهادار از بانک ها ترغیب کند. از طرف دیگر، اگر فدرال بخواهد دلار را از اقتصاد خارج کند، می­تواند اوراق بهادار موجود در حساب خود را بفروشد.

" در آن زمان، Nakamoto نتوانست بفهمد که چند نفر از آن پول جدید آنلاین (البته اگر کسی وجود داشت.) استفاده می کنند."

به عنوان یک نکته­ی مثبت یا منفی، بیت کوین کمی متفاوت است. مثلا، برنامه عرضه درمورد همه ،ثابت است.

شرکت کیف پول crypto Blockchain.com در پست وبلاگ خود قبل از رویداد هاوینگ سال ۲۰۱۶ نوشته بود: "برخلاف سیاست مالی ارزهای صادرشده از طرف دولت، که از طریق فرآیندهای سیاسی و نهادهای انسانی مشخص می­شود، سیاست مالی بیت کوین به صورت کدی که در شبکه منتشر شده، نوشته شده­است.و تغییرات در آن نیاز به یک هماهنگی و توافق در کل جامعه کاربران بیت کوین دارد.

برخلاف بیشتر ارزهای ملی که ما با آنها آشنا هستیم، مانند دلار یا یورو ، بیت کوین با یک عرضه ثابت و برنامه قابل پیش بینی تورم ،طراحی شده است. فقط ۲۱ میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت. این تعداد از پیش تعیین شده، آن­ها را کمیاب می کند، و این کمیابی، در کنار سودمندی تا حد زیادی بر ارزش آن­ها در بازار تأثیر گذاشته­است."

یکی دیگر از جنبه­های منحصر به فرد بیت کوین، برنامه Nakamoto است که پاداش بلوک را با گذر زمان کاهش می­دهد. این روش دیگری است که آن را با هنجار سیستم­های مالی مدرن، جایی که بانک­های مرکزی عرضه پول را کنترل می­کنند، متفاوت کرده­است. برای مثال، برعکس رویداد پاداش هاوینگ بلوک بیت کوین، عرضه دلار از سال ۲۰۰۰ تقریباً سه برابر شده­است.

Nakamoto سرنخ­هایی را بجا گذاشت که نشان می­دهد ساخت بیت کوین دلایل سیاسی داشته­است. اولین بلوک بیت کوین در تیتر یک مقاله­ای در روزنامه سوم ژانویه ۲۰۰۹ تایمز به این صورت آمده­بود :"صدراعظم در آستانه­ی کمک مالی دوم به بانک­ها".

بسیاری آن را به عنوان نشانه عقاید و اهداف سیاسی Nakamoto تفسیر کرده­اند. به هرحال در صورت تصویب گسترده، بیت کوین می­تواند قدرت مالی­ای را که بانک­ها و دولت­ها روی سیاست­های پولی دارند، از جمله کمک­های مالی موسسات، را کاهش دهد. همانطور که با پاداش بلوک نشان داده شد، هیچ نهادی نمی­تواند بیت کوین را خارج از برنامه دقیق آن ،ایجاد کند.

چگونه هاوینگ بر روی قیمت بیت کوین تاثیر می گذارد؟

هاوینگ توجه زیادی را به خود جلب می­کند، چرا که بسیاری معتقدند که این امر منجر به افزایش قیمت خواهد شد. اما در حقیقت، هیچ کس نمی­داند چه اتفاقی خواهد افتاد.

رویداد هاوینگ سال ۲۰۱۲ اولین نمایش چگونگی پاسخ بازارها به برنامه عرضه غیرمعمول Nakamoto را ارائه داد. تا آن زمان، جامعه بیت کوین نمی دانست که چگونه یک کاهش ناگهانی پاداش می­تواند روی شبکه تأثیر بگذارد. همانطور که معلوم شد، اندکی پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین شروع به افزایش کرد.

دومین هاوینگ در سال ۲۰۱۶،همانطور که اکنون درحال نزدیک شدن به آن هستیم، بسیار قابل پیش­بینی بود.  وبلاگ CoinDesk برنامه­ی زنده­ای از این رویداد را اجرا کرد و Blockchain.com آن را یک "شمارش معکوس" اعلام کرد. هر رویداد هاوینگ، گمانه زنی های جدی ای را درباره چگونگی تاثیر آن بر قیمت بیت کوین تقویت کرده است.

در تاریخ ۱۶ ژوئیه سال ۲۰۱۶، روز برگزاری هاوینگ دوم، قیمت بیت کوین ۱۰ درصد کاهش یافت و به ۶۱۰ دلار رسید، اما سپس به سرعت به جایی که قبلا بود،ب ازگشت. شواهد اندکی وجود دارد که نشان می­دهد کاهش ناگهانی نرخ استخراج بیت کوین تأثیری طولانی مدت بر قیمت آن داشته­است. در آن زمان، Jacob Donnelly ، از نویسندگان CoinDesk، تا آنجا پیش رفت که این رویداد را "عذابی کسالت آور" خواند.

در حالی که تأثیر آنی بر قیمت بیت کوین اندک بود، بازار سرمایه نسبت به سالی که رویداد هاوینگ دوم رخ داد، افزایش تدریجی داشت. برخی معتقدند که این افزایش نتیجه ی تاخیر در رویداد هاوینگ بوده است. این تئوری به این صورت است که وقتی عرضه بیت کوین کاهش می­یابد، تقاضا برای بیت کوین ثابت باقی می­ماند و درنتیجه­ قیمت افزایش می­یابد. اگر این نظریه صحیح باشد، ما می­توانیم افزایش قیمت مشابهی را بعد هاوینگ پیش­رو، همانطور که برای امسال پیشبینی شده است، مشاهده کنیم.

برخی دیگر براین باورند که با توجه به پیش بینی برنامه رویداد هاوینگ بیت کوین، این تغییر در نرخ استخراج احتمالا موجب تغییر قیمت نخواهد شد. چرا که معامله گران از مدتها قبل می دانند که پاداش بلوک بیت کوین کاهش خواهد یافت و به این ترتیب زمان کافی دارند تا خود را آماده کنند.

این احتمال وجود دارد که اگر افراد کافی ای از قبل از رویداد هاوینگ مطلع باشند،جلوتر بیت کوین خریداری کنند و قیمت ان را به جای بعداز این رویداد،قبل از آن افزایش دهند. افرادی که براین باورند که رویداد هاوینگ "به قیمت" است،چنین منظوری دارند.

به چه علت ماینر ها این پاداش ها را دریافت می­کنند؟

بیت کوین اصلاً بدون این جوایز بلوک کارایی ندارد.

همانطور که محققی مستقل با نام مستعار Hasu بیان کرد، دو بخش برای کار کردن بیت کوین وجود دارد. Hasu به CoinDesk گفت: "دولت رهبری بیت کوین باید به این سؤال پاسخ دهد: چه کسی مالک چه چیزی است, و در چه زمانی؟ ."

بخش اول، "چه کسی مالک چه چیزی است؟"، با رمزنگاری حل می شود. فقط صاحب یک کلید خصوصی (که مانند یک کد دسترسی مخفی است) می­تواند بیت کوین را خرج کند.

" نظریه­ای که بیت کوین را تضمین می­کند، مستلزم این است که: الف) ماینرها انگیزه­ای برای استخراج صادقانه داشته باشند .ب) آن­ها باید بدانند که در صورتی که رفتار غیرصادقانه­ای داشته باشند،باید هزینه­ی آن را پرداخت کنند. "

هسو توضیح داد: "بخش دوم ("در چه زمانی") چالش بزرگی است و قبل از بیت کوین حل نشده باقی می­ماند.چرا که در غیر این صورت، مردم می­توانند بیت کوین های خود را "دو برابر" کنند، و با استفاده از این شرایط به طور موثری کسب درآمد کنند.

بدون پاداش بلوک، شبکه دچار هرج و مرج خواهد شد. Hasu توضیح داد که در صورت داشتن قدرت محاسباتی کافی، ماینرها می توانند با دو برابر کردن سکه یا با متوقف کردن معاملات از دو طریق به شبکه حمله کنند. اما آن­ها از این دوکار امتناع میکننئ، چرا که در این صورت خطر از دست دادن پاداش بلوک خود را خواهند داشت.

Dubrovsky” متذکر شد که: نظریه­ای که بیت کوین را تضمین می­کند، مستلزم این است که: الف) ماینر ها انگیزه ای برای استخراج صادقانه داشته باشند .ب) آن ها باید بدانند که در صورتی که رفتار غیرصادقانه ای داشته باشند،باید هزینه ی آن را پرداخت کنند.”

به عبارت دیگر، در صورت عدم پیروی از قوانین، ماینرها متضرر خواهند شد.

هرچه نیروگاه های محاسباتی ماینری بیشتری به سمت بیت کوین هدایت شوند، حمله به آن سخت تر است زیرا یک مهاجم برای اجرای چنین حمله ای نیاز به بخش قابل توجهی از این قدرت پردازشی، معروف به hashrate دارد.

هرچه از طریق پاداش های بلوکی بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند، قدرت استخراجی بیشتری به سمت بیت کوین می رود و به این ترتیب از شبکه محافظت بیشتری می شود.

زمانی که جوایز بلاکی کم و یا حتی به طور کامل متوقف ­شوند چه اتفاقی رخ می­دهد؟

به همین دلیل ممکن است کاهش دوره­ای پاداش ها بعداً مسئله ای بوجود آورد.

ماینرها برای انجام کارهایی که انجام می دهند نیاز به انگیزه دارند. آنها باید حقوق بگیرند. آن­ها به دنبال سلامتی این رایانه­های گران قیمت و برق الکترونیکی نیستند.

اما نتیجه این پاداش در حال کاهش این است که سرانجام، به مقدار صفر تحلیل خواهند رفت. هزینه­های معامله، که کاربران هر بار برای ارسال معامله می­پردازند، راه دیگری است که ماینرها توسط آن کسب درآمد کنند. (از لحاظ تئوریکی، این هزینه ها اختیاری است، اگرچه به عنوان یک موضوع عملی یک تراکنش بدون صرف این هزینه­ها در صورت فشرده بودن شبکه ممکن است مجبور شود مدت زمان طولانی را برای پردازش صبر کند. میزان این هزینه توسط کاربر یا نرم افزار کیف پول آنها تعیین می­شود.)

انتظار می­رود که با کاهش پاداش بلوک، این هزینه­ها به منبع مالی مهمی از پاداش ماینرها تبدیل شوند.

Nakamoto نوشت: "طی چند دهه­ی آینده، وقتی که پاداش خیلی کم می­شود، مبلغ تراکنش تبدیل به جبران اصلی گره­ها خواهد شد. من مطمئن هستم که طی ۲۰ سال آتی یا حجم معاملات بسیار بزرگی صورت خواهد گرفت و یا اصلا حجم معاملاتی ای وجود نحواهد داشت. "

اما مدت طولانی است که محققان بیت کوین در حال بررسی این احتمال هستند که هزینه معاملات کافی نیستند. به عنوان یکی از دلایل می­توان گفت، این بدان معناست که ممکن است معاملات با گذشت زمان برای حفظ امنیت شبکه گران شوند .

"پیش بینی اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد غیرممکن است، اما اگر ما سیستمی را می­خواهیم که تا ۱۰۰ سال آینده پابرجا بماند، باید برای بدترین حالت آماده باشیم."

Dubrovsky گفت: "این واقعاً نمی­تواند بدون هزینه معاملات بسیار گران عمل کند زیرا بیت کوین نمی­تواند مقادیر عظیمی از معاملات را به صورت زنجیره­ای پردازش کند. "

همانطور که در بالا گفته شد، این پاداش­های استخراج معادن است که قدرت محاسبات بیشتری را به بیت کوین می­کشاند، و آن را در برابر حمله­هایی که سعی می­کنند قوانین شبکه را دور بزنند، مقاوم می­کند. معلوم نیست که آیا پاداش ضعیف بلوک در آینده حتی در صورت تکمیل هزینه آن، برای ماینرها مانند اکنون جذاب باشد.

Hasu گفت: "من فکر نمی­کنم که این رویداد هاوینگ از امنیت بیت کوین به میزان قابل توجهی کم کند، اما در طی ۸ تا ۱۲ سال آینده با شرایط سختی مواجه خواهیم شد".

بخشی از مشکل این است که با گذشت بیش از یک دهه از تولد بیت کوین، بازار هنوز درحال بررسی هزینه واقعی محافظت از شبکه در برابر مهاجمان می­باشد.

Dubrovsky استدلال کرد:"هیچ کس سطح امنیت لازم برای ایمن نگه­داشتن بیت کوین نمی­داند. در حال حاضر، بیت کوین چیزی در حدود ۵ میلیارد دلار در سال می­پردازد و تاکنون حملات موفقیت آمیزی صورت نگرفته است. با این حال، هیچ کشف قیمت نیز انجام نشده­است. ممکن است بیت کوین هزینه­ی زیادی پرداخت کرده­باشد. برای پیدا کردن حداقل امنیت مورد نیاز برای جلوگیری از حملات، باید پاداش­های استخراج را تاحدی کاهش داد که حملات در آنجا رخ دهند و سپس تا زمان توقف حملات آن ­را مجددا افزایش داد."

او افزود:" مطمئناً، این امر برای بیت کوین طراحی شده، فاجعه­بار خواهد بود، اما اگر پاداش کاهش یابد و جامعه بیت کوین کاری در این باره انجام ندهد، واقعاً امکان وقوع چنین سناریویی وجود خواهد داشت."

Hasu گفت که "امیدوار است" که در آخر هزینه­های معامله برای تحریک امنیت بیت کوین کافی باشد، اما فکر می­کند ارزش این را دارد که بدترین حالت را نیز درنظر بگیریم."

او افزود:"باید واضح باشد که انگیزه­ی حمله به بیت کوین امروز از ۵ سال پیش بیشتر است. اکنون [رئیس جمهور ایالت متحده امریکا] دونالد ترامپ، [رئیس جمهور چین]،شی جینینگ و دیگر رهبران جهان با انتقادی جدی و سخت درباره آن صحبت می ­کنند. هرچه بیت کوین بیشتر رشد کند، بیشتر ممکن است تهدید تلقی شود و در نهایت ممکن است نسبت با آن واکنش شدیدی نشان داده­شود. به هر حال این بدترین حالت ممکن خواهد بود."

اینکه درمورد آینده­ی بیت کوین عمیقا فکر کنیم، جالب است. هرچند این رویداد­ها از سال ۲۰۲۰ بسیار دور بنظر می­رسد.

Hasu گفت:"پیش بینی اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد غیرممکن است، اما اگر ما سیستمی را می خواهیم که ۱۰۰ سال طول بکشد، باید برای بدترین حالت آماده باشیم ، بدترین مورد، افزایش چشمگیر تقاضا برای blockspace است در حالی که blockspace به انداره­ی موردنیاز رشد پیدا نکرده­است. در نتیجه، پاداش­های بلاک در نهایت به صفر می روند".